Urządzanie pokoju maluszka niesie ze sobą przede wszystkim ekscytację i radość, ale wiąże się też z szeregiem dylematów i trudnych decyzji. Najważniejszą z nich jest wybór mebli – przede wszystkim funkcjonalnych, spełniających potrzeby zarówno dziecka, jak i rodziców, ale też estetycznych, atrakcyjnych wizualnie. Wspólnie z architektami podpowiadamy na co zwrócić uwagę, by pokój dobrze służył dziecku i rodzicom.
Podstawowe wyposażenie pokoju niemowlaka to łóżeczko, przewijak oraz komoda lub szafa na ubranka i niezbędne do pielęgnacji maluszka akcesoria. Jeśli metraż pomieszczenia na to pozwala, warto również zadbać o wygodne miejsce do karmienia, np. wygodny fotel. Wybierając meble, z których będzie korzystać dziecko, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na bezpieczeństwo.
BEZPIECZNY POKÓJ DZIECKA
Łóżeczko dziecięce przeważnie jest wyposażone w szczebelki, szczególne znaczenie ma ich rozmieszczenie, które gwarantuje bezpieczeństwo podczas snu i może ograniczyć „wspinaczkę” malucha. Warto zwrócić także uwagę na wykończenie krawędzi i narożników mebli – mówi arch. Anna Koszela, właścicielka Autorskiej Pracowni Projektowej Architektury Wnętrz, która kilka miesięcy temu sama została mamą. – Na początku możemy zdecydować się na romantyczną kołyskę z baldachimem, zajmuje mniej miejsca. Łóżeczko to inwestycvja, która może poczekać nawet 5-6 miesięcy – dodaje.
Bezpieczeństwo jest również niezwykle istotne, kiedy nasz maluszek zaczyna stawiać pierwsze kroki. – Meble o większych gabarytach powinniśmy przymocować do ściany, dotyczy to zwłaszcza komód, które dziecko może przewrócić – radzi Anna Koszela.
Drewniana kołyska: https://www.niziohome.pl/drewniana-kolyska,id4502.html
POKOJOWE METAMORFOZY
W ciągu pierwszych lat życia dziecka wystrój jego pokoju podlegać będzie zmianom, dostosowującym wnętrze do zmieniających się potrzeb malucha. Jak sprawić, by nieuchronne metamorfozy nie wiązały się z kosztownym remontem i całkowitą wymianą wyposażenia? – Każdy projekt dziecięcego pokoju opieramy przede wszystkim na tym, aby nic nie było zdefiniowane do końca – zdradza Aga Kobus, współwłaścicielka pracowni Studio.O. – Lubimy modele łóżek, które rosną razem z dzieckiem, mogą przybierać różne formy i zmieniać funkcje. Producenci oferują między innymi łóżka na podwyższeniach, pod którymi zyskujemy przestrzeń do zabawy czy nauki. W zależności od aktualnych zainteresowań malucha możemy doczepić do mebla tkaniny, które zmienią go w wigwam czy zamek, domontować do niego drabinę, a nawet zjeżdżalnię… Aby wspomóc rozwój motoryki i dziecięcej kreatywności, stosujemy również panele nawiercane, z kółkami do wieszania i montowania dodatkowych elementów – dodaje projektantka. Z tą opinią zgadza się także Ida Mikołajska, współwłaścicielka krakowskiej pracowni projektowej MIKOŁAJSKAstudio, która zwraca uwagę na jakość i trwałość mebli. – Niektórzy spytają po co inwestować w meble, skoro za kilka lat dziecko i tak wyrośnie i trzeba będzie kupić nowe? Otóż właśnie, wybierając solidne meble na początku nie będziemy musieli szybko ich wymieniać – mówi Ida Mikołajska. Dlatego warto wybrać meble, które rosną z dzieckiem – np. łóżeczka z regulowaną wysokością umieszczenia materaca i możliwością wyjęcia szczebelków, czy biurka i szafki z regulacją poziomu blatu i półek.
Drewniane łóżeczko Classic I 140x70: https://www.niziohome.pl/drewniane-lozeczko-classic-i-140x70,id1849.html
KOLOROWO CZY PONADCZASOWO?
Ważnym aspektem przy urządzaniu dziecięcego pokoju jest kolorystyka. Klasyczne, białe meble to już kanon dziecięcych wnętrz. Urzekają od lat i raczej nieprędko wyjdą z mody. Jeśli jednak chcemy zdecydować się na kolor, pokuśmy się o alternatywę dla wszechobecnego różu i błękitów. – Warto szukać nowych, ciekawych połączeń. Pudrowy róż to dobry wybór, ale najlepiej prezentuje się przełamany miętą czy granatem. Możemy również sięgnąć po złamane biele czy szarości. Takie jasne barwy świetnie wyglądają w połączeniu z naturalnym drewnem – uważa arch. Anna Koszela.
Funkcjonalność, niebanalna, ujmująca stylistyka, a także możliwość dowolnego kreowania przestrzeni oraz materiały i konstrukcja gwarantujące bezpieczeństwo – to cechy, którymi powinny charakteryzować się meble do pokoju malucha. Wybierając meble dla dzieci stwórzmy przestrzeń, w której młody człowiek będzie mógł nie tylko się bawić, uczyć i w przyszłości przyjmować przyjaciół, ale też rozwijał wrażliwość na piękno.