Dlaczego meble drewniane?
Drewno towarzyszy nam od zarania dziejów. Ten ekologiczny surowiec należy do najstarszych materiałów używanych przez człowieka. Ze względu na trwałość oraz dobre właściwości obróbki, niegdyś tworzono z niego niemal wszystkie przedmioty użytkowe. Dziś pomimo wprowadzenia na rynek wielu materiałów zastępujących drewno, pozostaje ono niekwestionowanym liderem przy produkcji m.in. wysokiej klasy mebli.
Sezonowane drewno najwyższej jakości, markowe zawiasy i prowadnice, ręczna obróbka i rzemieślnicza precyzja są podstawą przy tworzeniu trwałych, odpornych na uszkodzenia mechaniczne mebli, które z powodzeniem mogą być traktowane jako małe dzieła sztuki. Ekologiczny surowiec posiadający m.in. właściwości hipoalergiczne oraz zdolności do samoregulacji wilgotności powietrza jest idealnym materiałem dla osób dbających o swoje otoczenie zarówno pod względem zdrowotnym jak i estetycznym. Drewno jako materiał o charakterystycznym przyjemnym zapachu i dotyku wydziela także naturalne ciepło, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na otoczenie wyposażone w drewniane meble.
Niepodważalną zaletą mebli wykonanych z drewna jest ich trwałość, a także możliwość napraw uszkodzeń mechanicznych powstałych w codziennym użytkowaniu. W przypadku mebli wykonanych z płyt imitujących drewno taki zabieg jest niewykonalny – drewno wystarczy przeszlifować (w przypadku większych ubytków należy je uzupełnić), a następnie zabezpieczyć odpowiednim olejem lub ekologiczną farbą. Można spotkać wiele negatywnych opinii na temat starzenia się drewna. Nic bardziej mylnego - starzenie mebli drewnianych jest procesem podkreślającym naturalność oraz wartość, mebel zyskuje na szlachetności. Jednocześnie drewniane meble można odnowić nawet we własnym zakresie (oczywiście stosując się do zaleceń fachowców), nadać im nowych zdobień lub po prostu zmienić wygląd. Docenią to osoby dla których chęć obcowania z naturą to chleb powszedni. Odpowiednia pielęgnacja drewna to klucz do jego długowieczności.
Produkcja mebli drewnianych jest procesem złożonym. Wszystko zaczyna się od ściętego drzewa, jego późniejszego wyselekcjonowania, sezonowania, wysuszania, a następnie obróbki. Złożoność procesów sprawia, iż w przeciwieństwie do materiałów drewnopodobnych przy obróbce drewna wymagana jest duża wiedza i doświadczenie. Odpowiednie wykorzystanie tych umiejętności jest gwarantem wykonania mebli najwyższej jakości, skutkujących ponadczasową atmosferą pasującą do każdej mody.
Drewno można komponować zarówno ze szkłem, metalem, kamieniem jak i chociażby skórą. Style klasyczne i nowoczesne kochają ten surowiec – słoje na żadnym elemencie nie powtarzają się, co czyni każdy z mebli indywidualną wartością. Jedynym dylematem odnośnie wyboru wyposażenia wnętrza domu powinno być zatem pytanie – o jakim gatunku drewna marzę? Zdobienia, wykończenie, styl to kwestie poboczne, wybierając drewniane meble możemy upiększać je do końca świata.